Două tenismene române, pe tabloul principal al turneului WTA de la Mallorca

Sorana Cîrstea (97 WTA) şi Ana Bogdan (146 WTA) s-au calificat pe tabloul principal al turneului de tenis de la Mallorca, dotat cu premii în valoare de 250.000 de euro.

tenismene române

Cîrstea (97 WTA) a câştigat, luni, 13 iunie, meciul cu luxemburgheza Mandy Minella (poziţia 133 WTA), scor 6-3, 6-2, şi s-a calificat pe tabloul principal al turneului de la Mallorca (Spania), disputat pe iarbă.

Ana Bogdan (146 WTA) a câştigat şi ea meciul cu sportiva ucraineană Kateryna Kozlova (98 WTA), scor 7-6 (4), 6-0, după un meci de o oră şi 40 de minute.  Ea a câştigat pe serviciul adversarei şi şi-a adjudecat setul în tiebreak, construind un puternic avantaj moral.

Setul doi n-a avut istoric, întrucât sportiva ucraineană nu a luat niciun game.

Pentru depăşirea fazei calificărilor ambele tenismene române vor primi 15 puncte în clasamentul WTA şi un cec în valoare de 1.552 de euro.