Palma de Mallorca: O româncă a câștigat cea de a doua ediție a „261 Women’s Marathon”

Românca Elena Daniela Cirlan a câștigat, duminică, 8 martie, ce de a doua ediție a maratonului „261 Women’s Marathon”, unicul eveniment sportiv feminin din Europa, care în acest an a coincis cu Ziua Internațională a Femeii.

palama de mallorca

Anul acesta, competiția a avut loc în Palma de Mallorca, iar la ea au participat aproximativ 1.000 de femei, din 23 de țări diferite.

Maratonul cuprinde două secțiuni: cea de 42 de km și cea de 10 km.

Traseu de 42 km a fost câștigat de atleta din România, Elena Daniela Cirlan, cu un timp de 2 ore și 51 de minute.
Cel de 10 km a fost câștigat de o alergătoare din Spania, Vanessa Veiga, cu un timp de 36,34 minute.

Premierea atleților a avut loc, în aceiași, zi în Parcul de la Mar, unde primarul din localitate, Mateo Isern și directorul general al Centrului Sportiv, Daimà Vich, le-au înmânat sportivilor medaliile și diplomele.

Toți atleții care au alergat în concurs au primit câte o diplomă de participare.

Toate fondurile strânse la competiția din acest an urmează să fie donate Fundației „Vicente Ferrer ”, din India.

Ambasadoarea fundației, actrița Usun Yuun, a participat și ea la maratonul de 10 kilometri.